×
Kategorie
Filtrowanie
Cena
-
Marka

Koła podporowe / Uchwyty / Wagi

Filters
Filtrowanie
Pokazano 1-12 z 22 pozycji

Koła podporowe, uchwyty i wagi

Manewrowanie przyczepą na postoju, jej zdejmowanie i ponowne zakładanie to zadania, które wymagają precyzji. Wystarczy chwila nieuwagi i można wygiąć dyszel. Rozwiązaniem tego problemu jest koło podporowe do przyczepy kempingowej. W naszym sklepie znajdziesz solidne koła podporowe, w tym także modele z wbudowaną wagą, koła automatyczne oraz z napędem.

Do czego służy koło podporowe do przyczepy kempingowej i jak je wybierać?

Koło podporowe pełni niezwykle istotną rolę w manewrowaniu przyczepę na kempingu. Pomaga utrzymać stabilność przyczepy na postoju, ale ułatwia też jej właściwe ustawienie. Choć koła podporowe nie są obowiązkowe, warto się w nie wyposażyć. Nie zajmują dużo miejsca, a bywają naprawdę przydatne.

Pamiętaj, że nie każde koło podporowe do przyczepy kempingowej jest uniwersalne i pasuje do każdego modelu. Przy wyborze modelu zwróć uwagę na jego nośność. Im cięższa i bardziej wyładowana jest przyczepa kempingowa, tym solidniejsze powinno być koło. Duże znaczenie ma również szerokość i średnica opony. Większe i szersze koła lepiej radzą sobie na miękkiej nawierzchni. Wygodnym rozwiązaniem jest koło podporowe automatyczne, które jest wyposażony w mechanizm przyspieszający składanie.

Parametrem na który warto zwrócić uwagę jest nośność statyczna i dynamiczna – podczas ruchu. Ta druga zawsze będzie mniejsza niż pierwsza.

Jak przebiega mocowanie kola podporowego?

Mocowanie koła podporowego odbywa się przy pomocy specjalnego uchwytu. Obejma koła podporowego powinna być wykonana z żeliwa zapewniającego wysoką odporność na korozję i wytrzymałość mechaniczną. Niektóre modele są wyposażone w uchwyt ułatwiający mocowanie.

Montaż koła zaczyna się od umieszczenia przyczepy na haku holowniczym. W ten sposób zyskujesz dostęp do dyszla. Koło podporowe powinno być zamocowane tak, aby nie ocierać się o jezdnię podczas jazdy, ponieważ drastycznie skraca to jego żywotność.

Miękkie czy twarde koło do przyczepy kempingowej?

Koło podporowe do przyczepy kempingowej może być lite (tzw. twarde) lub dmuchane. Każde z nich ma swoje zalety i wady. Koła pompowane są lżejsze i lepiej amortyzują jazdę po nierównym terenie. Jest też szersze niż koło twarde. Z drugiej strony może zostać przebite, np. odłamkiem szkła.

Z kolei koła twarde wykonane są z pełnej gumy. Wyróżniają się bardzo wysoką wytrzymałością, ale gorzej amortyzują i mogą wprawiać całą przyczepę w wibracje. Sprawdzają się podczas manewrów na twardym gruncie, choć gorzej radzą sobie z błotnistym lub podmokłym terenem.

Wykorzystaj wagę do przyczepy i podróżuj bezpiecznie

W ofercie sklepu Turismus znajdziesz też wagi do przyczep kempingowych. To niewielkie i często niedoceniane, ale bardzo ważne narzędzie, które znacząco zwiększa bezpieczeństwo jazdy. W jaki sposób?

Wystarczy podłożyć ją pod koło do przyczepy kempingowej, aby dokładnie zmierzyć rozkład masy przód tył oraz na poszczególnych osiach, a także nacisk wywierany na koło podporowe. Po dodaniu do siebie wszystkich wyników dysponujesz również całkowitym obciążeniem przyczepy.

Alternatywą dla wagi zewnętrznej jest koło podporowe z wagą wbudowaną. Po założeniu obciążenie zostaje zmierzone automatycznie, więc nie musisz już ponawiać pomiaru.

Jak wykorzystać koło manewrowe do przyczepy z napędem elektrycznym?

Z pewnością nie raz zauważyłeś, że manewrowanie obciążoną przyczepą kempingowa potrafi być trudne. Pochyły, nierówny lub podmokły teren skutecznie komplikują ustawienie pojazdu w odpowiedniej pozycji. Te problemy może rozwiązać koło podporowe z napędem.

Wbudowany silnik wymusza pracę koła i tym samym ułatwia manewrowanie, ponieważ samochód otrzymuje dodatkowy mikro-napęd. Wybierając koło podporowe z napędem zwróć uwagę na zasilanie i długość przewodu, moc silnika oraz prędkość. Większość producentów od razu podaje maksymalny poziom nachylenia. Oczywiście istotną rolę odgrywa też maksymalne pionowe obciążenie koła oraz sama waga przyczepy.

Koło podporowe to chętnie wybierany element wyposażenia przez miłośników camperingu. Sprawdzi się także przy klasycznych przyczepach transportowych oraz przyczepach podłodziowych. Pamiętaj, aby wyposażyć się w nie przed planowaną trasą. Nie jest drogie, a znakomicie ułatwia życie.