Gniazda / Wtyczki
- -5%
- -5%
- -5%
- -5%
- -5%
- -5%
- -5%
- -5%
- -5%
- -5%
- -5%
- -5%
- -5%
- -5%
- -5%
- -5%
Pokazano 1-12 z 32 pozycji
Gniazdo do kampera i przyczepy kempingowej
Dostęp do prądu i czystej wody to dwie kwestie, o które trzeba zadbać, wybierając się na wczasy kamperem lub samochodem z przyczepą kempingową. Dostarczenie energii na kempingu pozwala na normalne funkcjonowanie, pomimo faktu, iż jesteśmy praktycznie na łonie natury. W związku z powyższym jeszcze przed wyprawą warto sprawdzić, czy dane pole kempingowe posiada słupy dystrybucyjne oraz to, w jakie akcesoria kempingowe warto się zaopatrzyć.
Dostęp do prądu na kempingu – w jakie akcesoria warto się zaopatrzyć?
Wczasy spędzone na polu kempingowym mogą kojarzyć się z ograniczonym dostępem do źródła energii elektrycznej. Na szczęście w obecnych czasach nie ma powodu do zmartwień. Coraz więcej placów kempingowych oferuje możliwość zasilenia urządzeń przy pomocy rozdzielnicy kempingowej, zwanej również słupem dystrybucyjnym.
Wybierając się na pole kempingowe, które wyposażone jest w taki właśnie dystrybutor, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria kempingowe, które pozwolą na zasilenie urządzenia. Jednym z takich elementów są przedłużacze o różnej długości (w zależności od potrzeb). Poza długością przedłużacza (zazwyczaj o napięciu 230 V), należy również zwrócić uwagę na system jego działania – czy pracuje on w systemie francuskim (z bolcem uziemiającym) czy siłowym 16 A, 32 A oraz 64 A.
Co więcej, gwarancje podłączenia przyczepy kempingowej lub kampera na polu kempingowym, zapewni dopiero przygotowanie się na różne ewentualności. Aby być pewnym, że nie wynikną różnego rodzaju komplikacje z brakiem kompatybilności między pojazdem kempingowym a dystrybutorem, warto zaopatrzyć się w takie akcesoria kempingowe, jak choćby adaptery kempingowe, które występują w dwóch kombinacjach – wtyczka 230 V -> gniazdo kempingowe oraz wtyczka kempingowa -> gniazdo 230 V.
Czy gniazdo do przyczepy kempingowej jest zawsze uniwersalne?
Odpowiedź na to pytanie brzmi „nie”. Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje wiązek do haków: siedmiopinowe oraz trzynastopinowe. Co więcej, można również spotkać gniazda dedykowane i uniwersalne, jednak są one mniej rozpowszechnione. Najważniejsza różnica, jaka występuje między gniazdem trzynastopinowym i siedmiopinowym to ilość biegunów i przewodów elektrycznych, jakie zawiera gniazdo do przyczepy kempingowej.
Gniazdo zewnętrzne do przyczepy kempingowej siedmiopinowe – jakie jest jego przeznaczenie?
Gniazdo zewnętrzne do przyczepy kempingowej lub haka holowniczego znajdującego się w kamperze siedmiopinowe, określane również gniazdem siedmiobolcowym lub siedmiobiegunowym, w swojej strukturze zawiera siedem przewodów, które nie posiadają modułu elektrycznego, Niestety jest on wymagany przez wiele nowszych modeli samochodów. Ten typ wiązki elektrycznej zaopatruje w energię podstawowe światła, takie jak światła pozycyjne, kierunkowskazy oraz światła stop. Gniazdo do przyczepy kempingowej i kampera 7 pin stosuje się do obsługi lekkiej przyczepy, której waga nie przekracza 750 kg lub bagażnika rowerowego instalowanego na haku holowniczym.
Każdy bolec, który znajduje się w gnieździe instalacyjnym wiązki siedmiopinowej powinien być oznaczony właściwym kolorem, który informuje o tym, jak prawidłowo połączyć wtyczkę i gniazdo zewnętrzne do przyczepy kempingowej. Bolec koloru białego jest odpowiedzialny za połączenie masy, żółty dostarcza energię do lewego kierunkowskazu, zielony do prawego. Bolec o kolorze czerwonym odpowiada za funkcjonowanie światła hamowania, natomiast czarny za lewe światło pozycyjne, a brązowy za prawe światło pozycyjne i podświetlenie tablicy rejestracyjnej. Siódmy bolec ma kolor niebieski i odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie światła przeciwmgielnego. Znając strukturę gniazda 7 pin, łatwością można stwierdzić, w przypadku ewentualnej awarii, który z bolców wymaga naprawy.
Gniazdo do przyczepy kempingowej 13 pin – czym różni się od swojego 7-pinowego odpowiednika?
W przypadku gniazda trzynastopinowego można wyróżnić dwa typy: wiązka z ośmioma przewodami oraz wiązka z dwunastoma przewodami. Gniazdo zewnętrzne do przyczepy kempingowej i kampera 13 pin przeznaczone jest przede wszystkim do holowania przyczepy kempingowej lub innej przyczepy, której masa przekracza 750 kg, jak również w platformy rowerowej, która wyposażona jest w światła cofania. Wiązka trzynastobolcowa zawiera bolce o takich samych kolorach i przeznaczeniu jak w przypadku gniazda siedmiobolcowego. Wyposażona jest również w dodatkowe bolce o innych kolorach, które odpowiadają za:
- Bolec czerwono-brązowy – dostarczenie energii do włącznika zapłonu;
- Bolec biało-czerwony – podłączenie masy 10;
- Bolec czarno-czerwony – podłączenie światła cofania;
- Bolec biały przedzielony ukośną linią – odpowiada za bolec testu podłączenia przyczepy;
- Bolec biało-czarny – podłączenie masy 9 2,5 mm.
Gniazdo do przyczepy kempingowej i kampera – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Gniazdo do kampera i przyczepy kempingowej jest kluczowym elementem instalacji elektrycznej naszego wakacyjnego lokum. Wybór odpowiedniego modelu jest bardzo ważny, gdyż to dzięki niemu połączenie elektryczne funkcjonuje w sposób prawidłowy, a co za tym idzie, wyprawa kamperem lub samochodem z przyczepą staje się pewna i bezpieczna. Obowiązujące obecnie przepisy ruchu drogowego nakazują kierowcą zapewnienia odpowiedniego oświetlenia holowanej przyczepie. W takim celu konieczne jest właśnie gniazdo do przyczepy kempingowej z odpowiednią ilością pinów.
Wiązka elektryczna jest aplikowana w samochodzie przeważnie w trakcie montażu haka holowniczego. Jest to element przydatny nie tylko w przypadku holowania przyczepy. Dzięki niej możliwe staje się dostarczenie energii do urządzeń elektrycznych w kempingu, jak na przykład czajnik, telewizor czy lodówka, jak również naładowanie akumulatora w przyczepie kempingowej. Gniazdo zewnętrzne do przyczepy kempingowej można także wykorzystać do zainstalowania dodatkowej tablicy świetlnej, która może okazać się niezbędna podczas transportu rowerów na bagażniku sondowanym na haku holowniczym. Jest to dość częste rozwiązanie w kamperach. Platformy do przewozu rowerów wysokiej jakości są wyposażone we własne oświetlenie, które obsługuje właśnie gniazdo do kampera lub przyczepy kempingowej.
Wtyczka do przyczepy kempingowej i gniazdo – jak prawidłowo podłączyć te dwa elementy?
Przede wszystkim należy pamiętać, iż wtyczka do przyczepy kempingowej i gniazdo muszą mieć taką samą ilość styków. Każdy styk odpowiada za inną funkcję świateł, dlatego też powinny się one wzajemnie zazębiać. Aby gniazdo i wtyczka do przyczepy kempingowej współgrały ze sobą, należy:
- Sprawdzić ile pinów ma gniazdo, w które wyposażone jest auto;
- Dobrać wtyczkę, która odpowiada ilością bolców gnieździe;
- Odkryć nakrywkę od gniazda i podłączyć wtyczkę;
- Wejść do samochodu i przekręcić kluczyk w stacyjce;
- Sprawdzić, czy zaświeciły się wszystkie kontrolki;
- Sprawdzić, czy wszystkie światła działają – włączyć po kolei światło stop, kierunkowskazy i przeciwmgielne;
W przypadku nieprawidłowego działania któregoś ze świateł zaleca się sprawdzenie poprawności podłączenia wtyczki oraz zgodności liczby wtyków gniazda i wtyczki.