×
Kategorie
Filtrowanie
Cena
-
Marka
Filters
Filtrowanie
Pokazano 1-8 z 8 pozycji

Klimatyzacja do przyczepy kempingowej

Przyczepa kempingowa jest bardzo podatna na nagrzanie. Zwłaszcza kiedy na zewnątrz jest 30oC, a wewnątrz robi się szybko nawet o kilkanaście stopni więcej. Nie jest to komfortowe, więc warto zainwestować w odpowiedni system chłodzący, czyli kupić klimatyzację do przyczepy kempingowej.

Dlaczego klimatyzacja do przyczepy kempingowej to strzał w dziesiątkę?

W dzisiejszych czasach klimatyzacja w samochodach to standard. Zapewnia przyjemny powiew chłodnego powietrza w upalne dni i chroni przed przegrzaniem organizmu. Przyczepa kempingowa szybko się nagrzewa, podobnie jak wnętrze auta, aby z przyjemnością kłaść się spać, czy po prostu mieszkać, warto wyposażyć dom na kółkach w klimatyzację. Jest to szczególnie istotne podczas podróży na południe Europy, zwłaszcza w ciągu letnich miesięcy. Temperatura wewnątrz przyczepy może osiągać zawrotne wysokości i uniemożliwiać korzystanie z niej. Klimatyzacja do przyczepy kempingowej nie tylko obniża temperaturę i schładza powietrze, ale również zmniejsza występowanie wilgoci, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie komfortu w upalne dni.

Klimatyzacja do przyczepy kempingowej zapewnia lepsze samopoczucie i komfort termiczny. Nie ma konieczności otwierania okien i ryzykowania odwiedzin komarów. Klimatyzator zapewni wymaganą w pomieszczeniu ilość świeżego powietrza, wolnego od bakterii i grzybów. Wbrew pozorom nie jest to drogie rozwiązanie, a przynosi same korzyści. Regularna konserwacja i czyszczenie zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z alergiami czy infekcjami. Nie ma co ukrywać, klimatyzacja do przyczepy kempingowej to naprawdę strzał w dziesiątkę!

Rodzaje klimatyzacji do przyczepy kempingowej

Podłogowa klimatyzacja do przyczepy kempingowej, zwana jest również podławkową. Klimatyzator podławkowy nie obciąża dachu, nie zmienia środka ciężkości czy wysokości pojazdu. Można go zamontować w dowolnym miejscu w pojeździe, na przykład w schowku bagażowym. Za pomocą dodatkowych akcesoriów można równomiernie rozprowadzić powietrze poprzez otwory wylotowe i system rur montowanych w podłodze. Niektóre modele pracują w oparciu o ekologiczny i wydajny czynnik chłodniczy i są wyposażone w pilot bezprzewodowy, co ułatwia ich obsługę. Klimatyzacja do przyczepy kempingowej zapewnia szybkie chłodzenie, może być używana podczas jazdy oraz w trakcie postoju.

Klimatyzator dachowy to alternatywne rozwiązanie. Klimatyzacja do przyczepy kempingowej tego typu jest przeznaczona przede wszystkim do pracy podczas postoju. Zasilana jest agregatem prądotwórczym lub dodatkowym akumulatorem. Podczas postoju na polu kempingowym można ja podłączyć do stałego źródła prądu. Montaż na dachu sprawia, że pojazd będzie wyższy. Niektóre modele mają niższy dyfuzor, który posiada oświetlenie, dzięki czemu nadbudówka na samochodzie jest nieco mniej wystająca. Klimatyzacja do przyczepy kempingowej może być wyposażona w dodatkowe funkcje, takie jak sleep, osuszanie powietrza czy regulowane żaluzje.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzacji do przyczepy kempingowej?

Zanim przystąpimy do zakupu klimatyzacji, warto zastanowić się kiedy będzie używana i dobrać model odpowiedni do wielkości posiadanego pojazdu. Rozmiary samego klimatyzatora i sposób poboru prądu też mają znaczenie. Klimatyzacja do przyczepy kempingowej może mieć automatyczny sposób odprowadzania skroplin bądź posiadać pojemnik. Im większy pojemnik, tym rzadziej trzeba będzie go opróżniać. Jeśli zależy nam na urządzeniu, które będzie skuteczne, to należy sprawdzić czy posiada rurę odprowadzającą i wentylację, czyli dodatkowy wentylator, który porusza powietrze i zwiększa przyjemne uczucie chłodu. Jeśli wybieramy się z przyczepą kempingową w ciepłe kraje, to należy wziąć pod uwagę zalecenia producenta dotyczące zakresu temperatur, w jakich klimatyzacja do przyczepy kempingowej może pracować. Oferowane klimatyzatory mogą dodatkowo oczyszczać i osuszać powietrze, a dzięki montowanemu seryjnie filtrowi przeciwpyłkowemu są idealne dla alergików.

Klimatyzacja do przyczepy kempingowej – pobór prądu

Klimatyzacja do przyczepy kempingowej montowana na dachu lub podłogowa wymaga dodatkowego źródła zasilania. Na polach kempingowych urządzenie można podłączyć do płatnych gniazdek. Ale czasem zdarza się, że postój wypada gdzieś w polu czy głuszy, w takich sytuacjach najlepiej wyposażyć się we własny alternator i przetwornicę. Niektóre modele są sprzężone z silnikiem, działają wtedy, gdy kamper jest w ruchu i są zasilane przez akumulator główny, nie wymagają dodatkowego agregatora. W kwestii zasilania warto rozważyć zakup akumulatora, jednakże należy pamiętać, że nie są one bardzo wydajne.

Jak zamontować klimatyzację do przyczepy i jak o nią dbać?

W przypadku, gdy zdecydujemy się na dachową klimatyzację do przyczepy, można ją zamontować samodzielnie. Wystarczy zdemontować luk dachowy, albo wyciąć otwór, najlepiej w miejscu centralnym, tak aby nic nie zasłaniało wentylatora. Jeśli klimatyzacja do przyczepy kempingowej jest już ustawiona na dachu to należy przestrzeń pomiędzy urządzeniem a dachem wypełnić silikonem, aby zapewnić szczelność instalacji. Klimatyzacje podłogowe wymagają montażu przez specjalistę.

Aby klimatyzacja do przyczepy kempingowej działała prawidłowo, należy stosować się do instrukcji producenta. Pojemnik na skropliny powinien być regularnie oczyszczany i opróżniany, a cała instalacja wymaga odgrzybiania i przeglądu, zwłaszcza przed sezonem. Po wakacjach warto oddać urządzenie do sprawdzenia. Specjalista sprawdzi szczelność układu chłodniczego, sprawność elektryki i wykona test ciśnienia czynnika chłodniczego. Odpowiednio konserwowana klimatyzacja do przyczepu kempingowej będzie działać sprawnie i bezawaryjnie przez długie lata.