Zbiorniki na wodę
Pokazano 1-12 z 52 pozycji
Zbiornik wody do kampera
Zbiornik wody do kampera zazwyczaj cechuje się pojemnością od kilkudziesięciu litrów wzwyż. Warto zauważyć, iż jeśli 4-owobowa rodzina będzie korzystała z toalety w przyczepie kempingowej codziennie, to po maksymalnie kilku dniach zbiornik należy napełnić. W przypadku gdy kamperem podróżują jedynie dwie osoby, to opróżnianie zbiorników wody brudnej (tzw. zbiorniki wody szarej) może być rzadsze. Mimo wszystko zaleca się robić to co kilka dni, szczególnie latem, gdyż wysokie temperatury sprzyjają namnażaniu się bakterii. Tak więc chcąc uniknąć nieprzyjemnych zapachów w pojeździe turystycznym, warto opróżniać zbiornik na wodę do kampera w miarę regularnie.
Zbiornik na wodę do przyczepy kempingowej i kampera
Podróżowanie kamperem związane jest z koniecznością wykonywania pewnych zadań. Jednym z nich jest systematyczne opróżnianie pojemników na wodę brudną oraz napełnianie tych na wodę czystą. Wykonywanie tej czynności odpowiednio często zapewnia nieustanny dostęp do wody w przyczepie kempingowej czy kamperze. To dość istotne, ponieważ w czasie wakacji możliwe jest korzystanie z własnej łazienki, bez konieczności poszukiwań innych publicznych miejsc, które znajdują się w bazach na kempingach. W związku z powyższym tak ważne jest, aby wybrać odpowiedni zbiornik na wodę do przyczepy kempingowej (na wodę czystą i brudną), bo to właśnie on pozwala cieszyć się komfortem podczas podróżowania.
Zbiornik na wodę do kampera – jaki będzie odpowiedni do wody szarej?
Poszukując akcesorium kempingowego, jakim jest zbiornik na wodę do kampera (przeznaczony do wody szarej), warto spojrzeć na model od Fiamma. Wyróżnia go duża pojemność (23 l), dzięki której można zapomnieć o zmartwieniach związanych z codziennym opróżnianiem zbiornika. Ten model jest bardzo łatwy w obsłudze – zarówno napełnienie, jak i opróżnienie odbywa się bardzo szybko Posiada koła oraz uchwyt do ciągnięcia. Zbiornik na wodę do przyczepy kempingowej i kampera, w celu podłączenia, podstawia się go w odpowiednim miejscu pod pojazdem turystycznym.
Reasumując – wybierając właściwy zbiornik wody do kampera, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jego pojemność oraz na to, czy wyposażony jest w elementy (uchwyt, kółka), ułatwiające transport do zbiornika na opróżnienie ścieków, czy też do stacji z bieżącą wodą.
Zbiornik wody do kampera – jak wygląda jego opróżnianie?
Opróżnianie zbiornika na wodę szarą w kamperze, jest bardzo proste. Wystarczy otworzyć zewnętrzne drzwiczki pojazdu, odpiąć zbiornik od toalety i wylać jego zawartość do przeznaczonego do tego miejsca. Profesjonalne kempingi czy postoje mają przeważnie przygotowane osobne miejsca na opróżnianie nieczystości i trzeba z nich skorzystać. W sytuacji, w której konieczne będzie opróżnienie zbiornika w miejscu, gdzie nie przeznaczono miejsca do ogarnięcia kempingów (na przykład na stacji benzynowej), to w takiej sytuacji zawartość zbiornika należy najzwyczajniej wylać do toalety.
Mimo wszystko należy pamiętać, iż nigdy nie należy wylewać zwartości takich zbiorników np. w zarośla czy na trawę znajdującą się w pobliżu kempingów. Pomijając fakt, iż to niekulturalne (nieprzyjemne zapachy mogą się rozprzestrzeniać i skutecznie zniszczyć wypoczynek innych kempingowiczów), to w dodatku mogą zaszkodzić okolicznej faunie i florze. Do czyszczenia zbiorników stosuje się środki chemiczne, dlatego niewskazane jest wylewanie nieczystości w miejsca, które nie są do tego przeznaczone. Pod żadnym pozorem nie należy wlewać również nieczystości do rzek czy jezior. Zawartość kasety toaletowej może przyczynić się do skażenia wody i doprowadzić do poważnych problemów.
Pojemnik na wodę czystą w przyczepie kempingowej – jak się z nim obchodzić?
Woda w kamperze pochodzi ze zbiornika, który przed podróżą powinien zostać napełniony. Pierwszym krokiem związanym z poziomem wody (zarówno czystej, jak i szarej) jest sprawdzenie jej poziomu na panelu kontrolnym. Dzięki niemu możliwe jest określenie, czy np. zbiornik na wodę czystą należy napełnić, a zbiornik z wodą brudną opróżnić. Kolejno należy znaleźć miejsce, w którym możliwe jest uzupełnienie zbiornika na wodę czystą. Na parkingach przy autostradach (bywa, że przy parkingach oznaczonych WC BUS) nie powinno być z tym żadnego problemu. Niejednokrotnie jest to możliwe również na stacjach benzynowych, takich gdzie zatrzymuje się dużo TIR-ów - takie miejsca posiadają zewnętrzne hydranty, do których wystarczy podpiąć się wężem. Problem pojawia się, gdy podróż odbywa się daleko od głównych dróg. Wtedy konieczne są poszukiwania punktów czerpania wody w miastach. Przeważnie jednak można liczyć na pensjonaty czy kempingi, które za opłatą udostępniają swój hydrant do napełnienia zbiornika na wodę czystą. Zdarza się, że w takim miejscu można również odprowadzić wodę szarą oraz nieczystości.
Najlepszym rozwiązaniem jest już zawczasu zorientowanie się co do miejsc czerpania wody. W ostateczności zawsze istnieje możliwość poproszenia kogoś np. w przydrożnej restauracji o pozwolenie na zatankowanie zimnej wody za odpowiednią opłatą.
Samo napełnienie zbiornika jest bardzo proste. Wystarczy ocenić odległość, jaką trzeba podjechać do hydrantu, z uwzględnieniem długości posiadanego węża. Przydatne w tym celu są różnego rodzaju końcówki, redukcje oraz akcesoria do węży ogrodowych. W ostateczności można wykorzystać konewkę, kanister z lejkiem, czy wiadro z dzióbkiem. Napełnienie zbiornika wodą polega na otworzeniu korka wlewu i umieszczeniu w nim węża (lub końca naczynia). Po tej czynności wystarczy jedynie napełnić zbiornik i na sam koniec zamknąć.
Warto pamiętać, aby nie pić surowej, nieprzegotowanej wody ani nie wlewać do zbiornika wody z rzek, czy strumieni itp., nawet tych najczystszych. W takiej wodzie jest pełno organizmów żywych, a pojemnik może ulec „zagonieniu”.