Toalety
- Obecnie brak na stanie
- Obecnie brak na stanie
- Obecnie brak na stanie
- Obecnie brak na stanie
- Obecnie brak na stanie
Pokazano 1-12 z 14 pozycji
Toaleta turystyczna – wybierz higieniczne, trwałe i sprawdzone rozwiązania
Ubikacja turystyczna sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia instalacji kanalizacyjnej i bieżącej wody. Będzie doskonałym rozwiązaniem w domku letniskowym, na jachcie ale też podczas wakacji spędzanych na caravaningu. W ofercie sklepu Turismus znajdziesz produkty renomowanych marek, jak Brunner, Clesana i Thetford, które wyglądają estetycznie oraz są funkcjonalne. Sprawdź nasze portfolio i wybierz idealne rozwiązanie dla siebie.
Gdzie sprawdzi się toaleta przenośna?
Toaleta pozwala zadbać o fizjologiczne potrzeby wszędzie tam, gdzie nie masz dostępu do tradycyjnej ubikacji. Urządzenia pozwalają na wielokrotny użytek, są wygodne, ergonomiczne i zapewniają komfort podczas korzystania. Są też niewielkie, więc łatwo zmieścić je nawet do bagażnika samochodu osobowego.
Przenośna toaleta to sprawdzone rozwiązanie:
- podczas pobytu na działce;
- na długie wyprawy samochodem;
- podczas kempingu;
- dla wodniaków, którzy chętnie spędzają wolny czas na pokładzie jachtu;
- dla osób lubiących wyjazdy pod namiot.
Wszyscy rodzice wiedzą, jak kłopotliwe potrafi być podróżowanie z małym dzieckiem. Dlatego toaleta przenośna będzie też dobrym awaryjnym rozwiązaniem podczas wypraw z najmłodszymi.
Jak działa toaleta turystyczna?
Przenośna toaleta jest urządzeniem o prostej konstrukcji, więc łatwo zacząć korzystać z niej od razu po wyjęciu z opakowania. Składa się ona z dwóch zbiorników. Górny gromadzi wodę i jest przeznaczony na spłukiwanie nieczystości. Zwykle ma zintegrowaną klapę oraz deskę sedesową dla większej wygody. Obsługa mechanizmu opróżniania zbiornika z wodą odbywa się za pomocą pompki ręcznej (mieszkowej lub tłoczkowej), ewentualnie sterowanej elektrycznie przy użyciu przycisku. W tym drugim przypadku wymagane jest jednak zapewnienie zasilania bateryjnego.
Dolny zbiornik to odpowiednik muszli klozetowej do której trafiają nieczystości. Posiada on doprowadzoną rurę spustową przeznaczoną do wlewania wody i nieczystości oraz opróżniania zbiornika z nieczystości. Dolny zbiornik wyposażony jest w rączkę ułatwiającą przenoszenie pojemnika, zawór odcinający dostęp do nieczystości oraz uszczelkę, która zapobiega wylaniu się rozpuszczonej treści na zewnątrz.
Zbiorniki górny i dolny są ze sobą połączone, ale w łatwy sposób możne je rozdzielić. Kiedy opróżniasz toaletę przenośną po prostu odpinasz dolną część urządzenia. Znajdujący się w dolnej części przycisk odpowietrzania zapobiega chlapaniu zawartością dookoła.
Dlaczego WC turystyczne wymaga wlewania płynów do środka?
Ubikacja turystyczna nie działałaby efektownie, gdyby nie higiena, którą zapewniają odpowiednio dobrane płyny do dezynfekcji. Można podzielić je na dwa rodzaje. Do zbiornika górnego trafia płyn, który miesza się z wodą. Służy do odkażenia muszli klozetowej i pokrywa warstwę tworzywa sztucznego warstwą ochronną.
Do dolnego zbiornika należy wlewać płyny, które rozpuszczają nieczystości. Dzięki temu łatwiej będzie je później usunąć. Chemikalia eliminują nieprzyjemne zapachy, więc korzystanie z toalety turystycznej nie będzie nieprzyjemnym doświadczeniem.
Niestosowanie płynów do dezynfekcji WC znacząco skraca jego przydatność i powoduje, że na plastikowych elementach będzie osadzał się kamień i brud. Uszkodzeniu może również ulec sam mechanizm spuszczania wody lub klapa spustowa. Dbaj o konserwację ubikacji turystycznej, a będziesz się z niej cieszył przez wiele lat.
Jaka powinna być najlepsza ubikacja turystyczna?
Wybierając WC turystyczne warto zwrócić uwagę na poszczególne parametry techniczne urządzenia. Które spośród nich są szczególnie istotne?
Przede wszystkim kluczowe znaczenie ma wielkość zbiorników górnego i dolnego. Im większy jest zbiornik górny, tym więcej razy będzie można skorzystać z toalety bez uzupełniania spłuczki. Pojemność górnego zbiornika może wahać się od 10 do 15 litrów. Zbiornik dolny zazwyczaj mieści od kilku do nawet ponad 20 litrów nieczystości. Im gabaryty toalety będą większe, tym rzadziej trzeba ją opróżniać. Pamięta jednak, aby wielkość urządzenia zawsze dopasowywać do dostępnej wolnej przestrzeni.
Przydatnym detalem jest wskaźnik napełnienia. Działa on na zasadzie prostego pływaka, ale pozwala na precyzyjne ustalenie ile z dostępnej przestrzeni spłuczki jest już wykorzystane, ewentualnie czy trzeba już dolewać wody do zbiornika górnego.
Wybrane modele WC są wyposażone w systemy mocowania. Taka toaleta przenośna może być zamocowana do podłogi domku letniskowego lub w przyczepie kempingowej. Dzięki temu jest bardziej stabilna i wygodniej się z niej korzysta.
Ubikacja turystyczna powinna być też wykonana z wytrzymałego tworzywa, ponieważ z reguły będzie używana w terenie. Modele, które znajdziesz u nas są produkowane z odpornego na uszkodzenia polipropylenu. Nie musisz się obawiać, że przez przypadkowe uderzenie np. o ścianę kampera rozszczelnisz zbiornik.
Jak korzystać z toalety turystycznej?
Przed skorzystaniem z toalety należy upewnić się, że w spłuczce znajduje się odpowiedni zapas wody, a także, że dodano płyny dezynfekujące. Jeśli nie, powinieneś je uzupełnić. Kieruj się wytycznymi producenta. W przypadku produktów marki Thetford, które również u nas znajdziesz , trzeba wlać mniej więcej 100 ml koncentratu na 15 litrów wody.
Po uzupełnieniu wody i płynów czyszczących możesz skorzystać z toalety. Pamiętaj, aby po skończeniu zamknąć prześwit między muszlą a dolnym zbiornikiem. Dzięki temu masz pewność, że zawartość WC turystycznego nie wyleje się np. podczas jazdy samochodem.
Co zrobić z toaletą turystyczną, kiedy z niej nie korzystamy?
Wiadomo, że po WC turystyczne sięga się najchętniej w miesiącach, kiedy jest ciepło i chętnie podróżujemy. Co jednak robić ze zbiornikami poza sezonem, np. zimą? Przede wszystkim po zakończeniu wyjazdów wnętrze toalety należy dokładnie umyć i wysuszyć. Warto zostawić otwarty prześwit dzielący zbiorniki górny i dolny. Urządzenie powinno być trzymane w miejscu, gdzie temperatura powietrza nie spada znacząco poniżej zera stopni Celsjusza. Mróz mógłby uszkodzić plastik z jakiego jest wykonana konstrukcja.
Aby zapewnić sobie szczelność toalety na kolejny sezon, zadbaj o konserwację uszczelek. Możesz to zrobić przy użyciu wazeliny technicznej lub specjalnego sprayu do uszczelek, tego samego z którego korzystasz z samochodzie. Zmniejsza to ryzyko, że guma pod wpływem niskich temperatur ulegnie degradacji.
Jeśli masz wątpliwości, którą toaletę turystyczną wybrać i na co zwrócić uwagę, zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści pomogą Ci dokonać przemyślanego wyboru.
Toaleta turystyczna w pytaniach i odpowiedziach:
Zainteresowała Cię przenośna toaleta, ale masz wątpliwości, jak korzystać z niej w prawidłowy sposób? Sprawdź odpowiedzi na często zadawane pytania.
Q: Gdzie mogę opróżnić toaletę turystyczną?
A: Nieczystości zgromadzonej w toalecie turystycznej nie można wylewać w dowolnym miejscu. Powinny one trafić do miejsca zrzutu nieczystości lub do sanitariatu z bezpośrednim dostępem do sieci kanalizacyjnej.
Q: Czy podczas korzystania z toalety turystycznej mogą sięgnąć po zwykły papier toaletowy?
A: Klasyczny papier toaletowy jest produkowany z celulozy, która może zatkać odpływ do zbiornika dolnego. Wówczas konieczne będzie opróżnienie pojemnika i odetkanie przepustu. Zalecamy korzystanie ze specjalnego papieru toaletowego, który znacznie łatwiej się rozpuszcza.
Q: Dlaczego wskaźnik napełnienia nie działa prawidłowo?
A: Najprawdopodobniej doszło do zablokowania się pływaka w wyniku gromadzącego się we wnętrzu brudu i kamienia. Aby uniknąć podobnych problemów należy regularnie opróżniać zbiorniki toalety i czyścić je także z kamienia kotłowego. Korzystaj przy tej czynności ze środków, które nie uszkodzą plastiku.
Q: Czy mogę czyścić toaletę turystyczną przy użyciu tych samych preparatów, z których korzystam w domu?
A: Do domowych toalet najczęściej sięgamy po silnie skoncentrowane środki na bazie podchlorynu sodu lub innych związków chloru. Są one bardzo skuteczne, ale niestety nie sprawdzą się w przypadku toalety turystycznej. Korzystanie z nich mogłoby doprowadzić do uszkodzenia zarówno tworzywa sztucznego z którego jest wykonane WC, jak i uszczelek.