×
Kategorie
Filtrowanie
Cena
-
Marka

Okna dachowe / boczne

Filters
Filtrowanie
Pokazano 1-12 z 47 pozycji

Okna dachowe do kampera i do przyczep kempingowych

Wyposażając swojego kampera lub przyczepę kempingową wiele osób decyduje się na montaż okna dachowego. Taki element pojazdu wczasowego ma bowiem spełniać kilka istotnych funkcji, dzięki którym turystyczny mobile stanie się zarazem bardziej praktyczny, jak i nabierze pewnego uroku.

Okno dachowe do kampera — czym kierować się podczas zakupu?

Przeglądając różne okna dachowe do przyczep kempingowych i kamperów, od razu można zauważyć, iż mogą się one różnić zarówno funkcjonalnością, jak i kolorem czy kształtem.

Zdecydowanie najbardziej powszechne są prostokątne lub kwadratowe modele. Można również spotkać takie wyposażenie, jak grzybek wentylacyjny o okrągłym kształcie. Co więcej, okno dachowe do kampera i przyczepy kempingowej może być pełne lub przezroczyste. Zaletą tego drugiego jest z pewnością dodatkowe doświetlenie oraz możliwość spoglądania w niebo. Okna dachowe do przyczep kempingowych i kamperów mogą być również uchylne z jednej lub z dwóch stron. W związku z tym, iż ciepłe powietrze i wilgoć unoszą się do góry, najważniejszą funkcją okna dachowego jest zapewnienie prawidłowej wentylacji. W połączeniu z dobrą izolacją przyczepy kempingowej czy kampera poprawia to w znaczący sposób komfort odpoczynku wczasowiczów. Okna dachowe do przyczep kempingowych i kamperów mogą także posiadać specjalny wentylator, który jeszcze bardziej wspomaga cyrkulację powietrza.

Okna dachowe do przyczep kempingowych, podobnie jak okna boczne, są zazwyczaj wyposażone w moskitierę oraz żaluzję. To bardzo istotny element, szczególnie w letnie dni i wieczory. Tanie okna dachowe nie posiadają takich udogodnień, a zatem sprawdź szczegóły opisu. 

Okna dachowe do przyczep kempingowych i kamperów – jak prawidłowo je montować?

Wymiana okna dachowego w kamperze, czy też w przyczepie kempingowej, należy wykonać jeszcze przed izolacją sufitu. W przypadku okna z wentylatorem trzeba pamiętać, aby doprowadzić przewody od instalacji  12 V – mimo że można to wykonać w późniejszym etapie.

W przypadku pierwszego montażu, gdy nie mieliśmy okien w dachu, montaż okna dachowego w przyczepie kempingowej lub kamperze rozpoczyna się od wycięcia dziury w karoserii pojazdu, co może przysporzyć nieco stresu. W tym celu od spodu trzeba przymocować drewnianą ramę, do której następnie przytwierdzone zostanie przy pomocy wkrętów okno dachowe. Takie działanie powinno zostać poprzedzone wykonaniem dokładnych pomiarów. Wyrzynarka bez problemu poradzi sobie z przecięciem cienkiej blachy. Warto pamiętać, aby okleić wszystko przy pomocy taśmy malarskiej, gdyż pozwoli to zapobiec porysowaniu lakieru. Kolejnym działaniem jest wyrównanie krawędzi i pomalowanie ich farbą antykorozyjną. Dobrym zabiegiem jest oklejenie nierówności taśmą butylową i zapewnienie dodatkowej warstwy uszczelniacza – w tym celu można wykorzystać specjalny adapter. Podczas wyboru takiego adaptera trzeba upewnić się, iż pasuje do montowanego okna. Na sam koniec należy wkleić okno przy pomocy uszczelniacza butylowego, dzięki któremu okno dachowe do kampera lub przyczepy kempingowej zostanie przymocowane do wyciętej dziury w dachu.

Jak doszczelnić okna dachowe w przyczepach kempingowych i kamperach?

Najczęściej stosowane preparaty do uszczelniania okien dachowych i innych nieszczelnych elementów przyczep kempingowych i kamperów, to silikony. Niestety nawet te najlepsze nie gwarantują pozbycia się problemu raz na zawsze, a jedynie na kilka lat. Wszystko dlatego, tego typu produkty nie są zbyt wytrzymałe oraz zapewniają standardowo 0,8-2,0 MPa – w związku z czym podczas jazdy odkształcają się nadmiernie, w efekcie czego powstają późniejsze przecieki.

Chcąc raz a dobrze uszczelnić okno dachowe do kampera lub do przyczepy kempingowej należy tego typu prace wykonać jednocześnie klejem i masą uszczelniającą. Najlepiej zastosować, go po wcześniejszym wyszlifowaniu powierzchni oraz jej odtłuszczeniu. W przypadku gdy powierzchnia jest malowana proszkowo lub wykonana z tworzywa PC, lub PMMA, zaleca się nałożyć primer P200. Odporność na bezpośrednie działanie słońca, a więc na działanie promieni ultrafioletowych, wody i zmiany temperatur jest podstawą  w tego typu klejach. Co więcej, pozwalają one na uzyskanie siły do 4 MPa, a więc dwa razy większej niż powszechnie stosowane produkty silikonowe.

Co wybrać – okno dachowe czy wentylator?

Decydując się na remont swojej przyczepy kempingowej lub kampera, wiele osób staje przed decyzją dotyczącą wyboru między oknem dachowym a wentylatorem. Okna dachowe do przyczep kempingowych i kamperów sprawdzają się bardzo dobrze, zapewniając wentylację i doświetlając przestrzeń, jednak mimo wszystko w zakresie wentylacji, zaleca się montaż wentylatora mechanicznego lub okna dachowego wyposażonego w wentylator. Dysponując większym budżetem wato jednak rozważyć montaż dużego okna, które umożliwia pełne otwarcie – w takim przypadku okno może stanowić wyjście na dach, co poza dodatkową funkcjonalnością, jest także ciekawą atrakcją.