×
Kategorie
Filtrowanie
Cena
-
Marka

Panele fotowoltaiczne / Akcesoria

Filters
Filtrowanie
Pokazano 1-12 z 18 pozycji

Pokazano 1-12 z 18 pozycji

Fotowoltaika do przyczepy kempingowe

Zastanów się, ile razy będąc na wyjeździe potrzebowałeś naładować telefon komórkowy albo chciałeś skorzystać z laptopa? Brak dostępu do sieci elektroenergetycznej to jedna z niewielu wad karawaningu. Na szczęście można łatwo ominąć ten problem, montując zestaw solarny do kampera. Kiedy warto sięgnąć po solary na kampera i czy taka inwestycja rzeczywiście się opłaca?

Co to są solary do kampera?

Fotowoltaika może Ci się kojarzyć przede wszystkim z krzemowymi panelami montowanymi na dachu budynku mieszkalnego lub fabryki, ewentualnie z niewielką farmą posadowioną na gruncie. Ta technologia ewoluowała jednak na tyle, że bez trudu możesz zamontować panele fotowoltaiczne na altanie przydomowej, na balkonie, a nawet – kupić zestaw solarny do kampera.

Fotowoltaika w kamperze to dokładnie te same rozwiązania, zalety, ale także wady, co w panelach montowanych na większą skalę z tą różnicą, że mieszczą się w obrębie bryły samochodu i mogą wytworzyć z nich tyle energii, aby zasilić podstawowe urządzenia elektryczne z których korzystasz na wyjeździe.

Kiedy warto zamontować solary do przyczepy kempingowej?

Zestawy fotowoltaiczne do kampera sprawdzą się w zasadzie na każdym wyjeździe poza wypadami utrzymanymi w stylu „hardcore”, gdzie nie zabierasz ze sobą żadnej elektroniki. Dzięki panelom fotowoltaicznym Twoja podróż stanie się bardziej spontaniczna, ponieważ nie musisz obawiać się o nagły brak prądu. Bez trudu zasilisz takie urządzenia, jak:

  • ładowarka do telefonu lub zegarka sportowego;
  • laptop;
  • radio;
  • nocną lampkę;

Co więcej solar do kampera pomoże podładować akumulator w kryzysowej sytuacji. Od razu odpowiadamy – możesz ładować akumulator jednocześnie sięgając po zestaw solarny do kampera oraz alternator. Ni spowoduje to uszkodzenia żadnego z tych elementów.

Jak działa fotowoltaika na przyczepę kempingową?

Solary do kampera są w stanie wytworzyć prąd elektryczny pod warunkiem, że zajdzie w nich tzw. efekt fotowoltaiczny. Pod wpływem działania promieniowania słonecznego (fotonów) wzbudzeniu ulegają elektrony znajdujące się w krzemowych panelach. Wskutek tej reakcji zostają one wybite. Przemieszczając się między elektrodami, dodatnią i ujemną prowadzą do powstania różnicy potencjałów, a w konsekwencji, do powstania stałego prądu elektrycznego. Oczywiście, aby taki prąd mógł zostać wykorzystany, potrzebna jest jego zamiana na prąd przemienny i do tego służy falownik. Aby fotowoltaika do kampera zadziałała, nie trzeba więc wiele. Wystarczy ekspozycja paneli na światło słoneczne.

Fotowoltaika do przyczepy kempingowej. Jak ją wybrać?

Wybierając solary do kampera nie masz oczywiście aż tak dużego wyboru poszczególnych elementów, jak w przypadku instalacji przydomowych, nadal jednak nie należy kupować pierwszego lepszego rozwiązania. Na co warto zwrócić uwagę, aby solar do kampera działał efektywnie?

Moc paneli solarnych

Przede wszystkim znaczenie ma moc. Im więcej prądu elektrycznego są w stanie wygenerować panele, tym więcej urządzeń będziesz mógł zasilić jednocześnie. Moc zależy od wydajności krzemowych ogniw, a ta – od ich liczby, wielkości i szczegółowych parametrów technicznych. Pamiętaj, że nie zawsze chodzi o to, aby moc była jak najwyższa. Postaraj się ją dopasować do zapotrzebowania na prąd, aby niepotrzebnie nie przepłacać.

W kontekście wydajności trzeba też zwrócić uwagę, że wyodrębnia się panele mono- i polikrystaliczne. Te pierwsze oferują znacznie większą efektywność energetyczną (nawet do 25%) niż drugie, gdzie wydajność rzadko kiedy przekracza 19%. Oznacza to, że taka sama powierzchnia paneli monokrystalicznych wytworzy więcej energii elektrycznej niż w przypadku polikrystalicznych.

Solar do kampera a regulator ładowania

Kolejna kwestia to regulatory ładowania. Odpowiadają one za prawidłowe działanie całej instalacji, monitorując natężenie słońca i dopasowując poziom ładowania akumulatora. Prostsze panele są wyposażone w regulator PWM, które mają za zadanie naładować akumulatory jak najszybciej. To bazowe, a co za tym idzie, stosunkowo tanie rozwiązanie, które sprawdzi się, jeżeli podróżujesz sporadycznie wybierając wyłącznie pogodne dni. Alternatywą jest regulator MPPT (Maximum Power Point Tracking), który wyszukuje aktualnie najwyższe napięcie i prąd. Wykorzystuje tym samym pełną moc paneli, ale robi to „mądrzej”. Każdy regulator jest zaprojektowany z myślą o obsłudze maksymalnej liczby i mocy paneli.

Fotowoltaika do kampera – on-grid czy off-grid?

W praktyce wyróżnia się trzy rodzaje fotowoltaiki – sieciową (on-grid), wyspową (off-grid) oraz hybrydową. W kamperach stosuje się wyłącznie technologię off grid z tego prostego względu, że nie podłączasz instalacji do sieci operatora OSD. Jest ona w pełni samowystarczalna. Oznacza to, że elementem zestawu musi być też akumulator, inaczej określany jako magazyn energii. Jego zadaniem jest przechowywanie prądu, który nie jest wykorzystywany na bieżące potrzeby. Dzięki temu fotowoltaika do kampera zasili również urządzenia elektryczne w godzinach nocnych, choć same panele nie produkują wtedy prądu.

Poszczególne technologie wykonania akumulatorów różnią się między sobą dopuszczalną głębokością rozładowania, prędkością ładowania, liczbą obsługiwanych cykli pracy czy wrażliwością na niskie i wysokie temperatury. Obecnie stosuje się przede wszystkim magazyny energii w technologii żelowej. Są one wytrzymałe, szybko się ładują, cechują się wysoką sprawnością energetyczną. Nie wymaga też wentylacji, co jest szczególnie istotne w przypadku fotowoltaiki w kamperze, gdzie i tak jest już niewiele miejsca.

Fotowoltaika do przyczepy kempingowej. Jak ją zamontować, aby nie spadła?

Panele solarne montowane w kamperze mogą być wykonane na jeden z dwóch rodzajów. Prostsza technologia to ogniwa elastyczne. Są one przyklejane na dachu kampera przy użyciu kleju odpornego na działanie wilgoci, promieniowanie UV oraz zmienne temperatury. Druga to połączenie sztywne, gdzie panele krzemowe są instalowane na specjalnej konstrukcji wsporczej, a dopiero ten stelaż montuje się na dachu.

Drugie rozwiązanie jest nieco bardziej skomplikowane w montażu, ale z drugiej strony zapewnia jednolitą ekspozycję wszystkich ogniw na nasłonecznienie. W przypadku paneli przyklejanych kąt nachylenia jest mocno wypłaszczony, a przez to efektywność energetyczna rozwiązania maleje. Panele elastyczne sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie na dachu nie ma wystarczającej ilości miejsca. Z kolei zestaw na rusztowaniu będzie działał dłużej, ponieważ jest chłodzony przez powietrze od spodu i zapobiega nagrzewaniu się wnętrza kampera od strony dachu.

Ile prądu wytwarza instalacja fotowoltaiczna do kampera?

To, ile energii elektrycznej wytworzy instalacja fotowoltaiczna, zależy od wielu czynników. Decydujące znaczenie ma oczywiście jakość zastosowanych paneli słonecznych oraz ich parametry techniczne. Nawet jednak najlepsze solary nie zapewnią wystarczająco dużej produkcji energii, jeżeli będą funkcjonowały w niesprzyjających warunkach.

Pamiętaj, że fotowoltaika gwarantuje największy uzysk w słoneczną pogodę i w niezacienionym miejscu. Jeżeli zaparkujesz kampera w cieniu drzewa albo obszarze osłoniętym przez zabudowę, prądu powstanie odpowiednio mniej. To samo dotyczy pracy paneli w pochmurne, deszczowe dni. Wprawdzie nadal one działają, ale ich efektywność znacząco maleje.

W sklepie Turismus.pl znajdziesz komponenty paneli solarny do kampera od renomowanych producentów, jak Ekowolt, IPS, MW Power czy Solarfam. Zainstaluj solary na dachu i ruszaj w drogę!

FAQ:

Czy muszę konserwować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne należy kilka razy w roku wyczyścić przy użyciu letniej wody z dodatkiem delikatnego detergentu, aby usunąć kurz, pył i zabrudzenia. W dużej mierze jest to jednak instalacja bezobsługowa.

Czy wydajność paneli fotowoltaicznych jest stała?

Wydajność paneli fotowoltaicznych nieznacznie spada z roku na rok. Ubytek mocy szacuje się na 0,5% do 1% w ciągu roku, zatem po 10 latach wydajność PV i tak utrzymuje na poziomie blisko 90%. Najprawdopodobniej prędzej wymienisz kampera na nowy model niż zobaczysz, że ogniwa stają się mniej wydajne.

Czy mogę sam zamontować panele fotowoltaiczne na kamperze?

Jak najbardziej, choć wymaga to podstawowej wiedzy z zakresu elektroniki. Znaczenie ma nie tylko rodzaj użytych kabli, ale też zabezpieczenia i schemat podłączenia poszczególnych elementów instalacji. Jeśli nie czujesz się na siłach, lepiej skorzystaj z pomocy fachowca – elektryka.